Zeytinyağı ile Saç ve Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğallığıyla ve verdiği farklı tatlarla zeytinyağları Türk mutfağının en çok kullanılan ürünlerinden biri olmayı başarmıştır. Oldukça sık kullanılması, “yağlı yemek” kültürünün baş temsilcilerinden biri olarak lanse edilen Türk mutfağında lezzet anlamında çok farklı çeşitlilikler yaratmayı başarmış olan yağların kalitesini ortaya koyuyor. Doğal olarak kullanıldıkları taktirde oldukça farklı lezzetlerin baş aktörü olmayı başaran zeytinyağı, yemek kültürünün içinde çok önemli bir rolde olmasına rağmen sadece yemek değil, birçok farklı alanda olan katkılarıyla bilinmektedir. Yemek dışında birçok alanda kullanılmakta olan zeytinyağı, geçmiş dönemlerden bu yana süregelen zaman dilimlerinde sürekli olarak kendisine yeni kullanım kategorileri bulmayı başarmıştır.

Zeytinyağı ve Cilt Bakımı

Bazı kesimlerin ilkel yöntem olarak nitelendirmelerine karşı kullananların oldukça başarılı sonuçlar aldığı zeytinyağı, çeşitli kategorilerde kullanılması nedeniyle adeta her derde deva bir üründür. En basit tabiriyle cilt bakımında bu yağların direk olarak kullanımı bilinmekteyken, artık günümüzde birçok farklı ürün ve marka birçok katkı maddesinin yanında zeytinyağını da ürünün içine dahil ederek daha çözümcül yöntem geliştirmiş ve bu yöntemle birlikte satışları da doğru orantılı olarak artmıştır. Cilt bakımında oldukça önemli olan bir ürün olan zeytinyağı kullanım alanları itibariyle her geçen gün kendisine yeni bir alternatif bulabilmektedir. Cilt bakımında en büyük problemlerden biri olan sivilceler konusunda zeytinyağı, sağladığı katkı ve düzelme garantisi ile çok büyük bir tercih sebebidir. Kullanan kişilerin ciltlerinde gözle görülebilir düzeylerde iyileşmelere rastlanmış olması, günümüz teknolojilerinde internet üzerinde bu bilgiye erişen kullanıcıların ürün tercihlerini zeytinyağından kullanmalarını sağlamaktadır. Geniş kitlelere yayılma konusunda internet ile birlikte ilerlemekte olan zeytinyağı, bu nedenle fazlaca tercih edilmektedir. Cilt bakımı bağlamında el temizliğinde de fazlasıyla kullanışlı olan bu yağ, özellikle çıkması zor olan araba yağı gibi maddelerin vücuttan kolayca temizlenmesine olanak tanımaktadır. Bu kullanım kolaylıkları nedeniyle zeytinyağı oldukça kullanışlı bir ürün olarak mutfak dışında da çok farklı alanlarda karşımıza zaman zaman temel kullanım maddesi, zaman zaman da katkı maddesi temeliyle çıkabilmektedir.

Evlerin veya iş yerlerinin badana ve boyama sırasındaki zorlukları herkes tarafından bilinmektedir. Bu işlemler sırasında çalışanlara veya evdeki diğer bireylere zaman zaman boya sürülebilmektedir. Saçlara sürülen boyalar, badana işlemi sırasında en çok karşılaşılan durumlardan biriyken zeytinyağı bu konuda da büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Zeytinyağının saça sürülmesinin ardından pamuk desteğiyle silinmesi, boyaların kolaylıkla vücuttan uzaklaşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle zeytinyağı ve cilt bakımı aslında birbirlerine oldukça yakın iki kavramdır.

Zeytinyağı ve Saç Bakımı

Popüler kültürün en önemli maddelerinden biri haline gelen saç bakımı, günümüzde kitle fark etmeksizin herkesin son derece dikkat ettiği bir bakım türü haline gelmiştir. Sağlıklı ve etkileyici bir dış görünüm için saçın çok çok önemli bir madde haline gelmesiyle beraber piyasaya çok sayıda bakım ürünü ve saç maskesi çıkmış, bu yeniliklerin ardından da bireyler ürünlere adeta akın etmiştir. Bu nedenle saç bakımı konusunda da ortaya çıkan yenilikler, hayatı kolaylaştırmaktadır.

Yeniliklere rağmen zaman zaman bazı bireyler ürünlerin kendilerine zarar verdiğini, kepek ve sertleşme gibi problemler yarattığını dile getirmektedir. Bakım ürünlerine oldukça yüksek fiyatları da tek çırpıda verebilen kişiler, aslında zeytinyağı ve saç bakımı arasındaki ilişkinin harcama açısından oldukça rahatlatıcı olacağını öğrenmişlerdir. Birkaç farklı yöntem sonrasında zeytinyağı temelli kullanım türleri ile saçlar istenilen düzeye çok daha rahat bir biçimde gelebilmektedir.

Bakım ürünlerinin hemen hemen hepsinde yapay veya dolaylı olarak kullanılan orijinal zeytinyağı almak, hem maliyet açısından hem de fiyat performans bağlamında tüketicilere çok büyük katkılar sağlayacaktır. Saçlara sürülecek zeytinyağının sürülme işlemi tamamlandıktan sonra bir bone ile kapatılması ve bekletilmesi, hem daha az maliyetli hem de daha kesin sonuçlar verebilmektedir. Saçın tamamına etki ettikten sonra ise saçın iyice yıkanması, zeytinyağı ile yapılabilecek en etkili yöntemlerden biri olarak dikkat çekmektedir.

Doğal zeytinyağı kullandığı taktirde çok daha verimli sonuçlar alabilme imkanına sahip olacak tüketiciler, birkaç farklı yöntem ile saçlarını çok daha verimli ve canlı bir hale getirerek dış görünüme dikkat konusunda avantajlar elde edebilmektedir.

Kaynak : Gemlik Zeytini

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Siyah Salamura Tipi Zeytin Nasıl Yapılır?

Bir Sonraki İçerik

Zeytin Hasadı Nasıl Yapılır

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir