Yapay Zeka Nedir ? Hangi Seviyede ?

Yapay zeka bazılarımızı korkutan bazılarımızı ise heyecanlandıran bir konu olmayı her zaman başarmıştır.Peki yapay zeka nedir? Yapay zeka herhangi bir canlı yapıya , organik bir yapıya sahip olmadan tamamen beşeri araçlar ile oluşturulan ve insan hayatını kolaylaştıran bir yazılım teknolojisidir.

YAPAY ZEKA GÜVENİLİR Mİ?

Genelde yapay zeka denildiğinde hepimizin aklına insana benzeyen robotlar gelir.Yapay zekanın temel amacı da budur zaten insana benzemek.Çok ilginç geliyor öyle değil mi? Çünkü insana benzeyen robotlar olduğunda insanların yapmakta zorlandığı ya da tehlikeli olan bütün işleri bu robotlara yaptırabiliriz.Günümüzde bir çok robot bu işi yapmaya başladı zaten üstelik bu robotlar evimize kadar girmeye başladı.Mesela mutfağınıza bir göz atmanızda fayda var.Kahve makinesi,blendırlar vs. Ama iş yapay zekaya geldiğinde durum bambaşka bir hal alıyor.Çünkü yapay zekanın en temel amacı düşünen robotlar üretmektir.Düşünsenize mutfak robotunuz bugün size ne yapmanız gerektiğini anlatıyor hatta sizinle dertleşiyor.

Günümüzde bir çok büyük küçük firmaların sanayi devlerinin en çok yatırım yaptığı teknolojidir yapay zeka. Yapay zeka bir tür yazılımdan ibarettir. Siz ona neyi söylersiniz onu yapar. İşte bir çoğumuzun da korktuğu konu budur.Düşünsenize “ne söylersek onu yapıyorlar..” Yakın zamanda bir yazılım firmasının ürettiği bir yapay zeka robotlarının karşılıklı olarak farklı bir dil oluşturup kendi aralarında konuştuklarını duymuşsunuzdur.Ne yapacağını bilemeyen mühendislerinde telaşla robotların enerjilerini kapatması hepimizi düşündürmüştür diye düşünüyorum.

Her  ne kadar olumsuz yorumlar da bulunsak da bu teknolojinin bize bir çok sektörde yararlı olacağını da söylemeden geçemeyeceğim . Özellikle sağlık ,hizmet sektörlerinde oldukça yarar sağlamayı başarmış bir teknolojidir.Elbette ki bize zararı da olacaktır mesela bizi asosyal olmaya mahkum edeceğini düşünüyorum . Lakin biz ne düşünürsek düşünelim yapay zeka gelişimini hızla sürdürmeye devam edecektir.Hepimizin hayali olan uçan arabaların yerini uçan robotlar alabilir.Şuan otomobil devlerinden olan bir firmanın yapay zeka ile kendi kendini idare edebilen araçları görmeye başladık.Kısaca geleceğin yegane teknolojisi olan yapay zeka bizi şaşırtmaya devam edecektir.Umuyoruz ki sadece insanların yararına olan teknolojik gelişimlerde bulunmaları.

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Siber Saldırılar ve Siber Güvenlik Hakkında Her Şey !

Bir Sonraki İçerik

‘ Game Of Thrones ‘ 8.Sezonda olması gereken sahneler

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir