Siber Saldırılar ve Siber Güvenlik Hakkında Her Şey !

Bazen bir banka aracılığı ile bazen televizyon aracılığı ile hepimizin duymuş olduğu bir terimdir siber saldırılar. Günümüz dünyasının en büyük silahlarından olan siber saldırılar hepimizin dikkatini çekmiştir. Bazen bir bankanın sanal ortam yardımı ile soyulduğunu duymuşsunuzdur. Üstelik her zaman böyle küçük çaplı seste çıkarmıyor siber saldırılar, şuan dahi dünyada devam eden bir siber saldırı savaşı mevcuttur. Günümüzde ki en sinsi biçimini almış durumdadır. Öyle ki sizin şuan bu yazıyı hangi araçla okuduğunuz dahi bilinebilir. Sizin haberiniz olmadan kişisel araçlarınız ile suç işlenebilir ve daha bir çok örneği mevcuttur.

Hem bizim hem de bulunduğumuz devletin en çok dikkat etmesi gereken bir güvenlik sorunudur siber suçlar. Ülkemiz bu konu siber suçlarla sanalda mücadele şubeleri kurmuştur. Bizim haberimiz dahi olmaksızın bizleri birçok siber saldırıdan korumuş ve korumaya devam etmektedir.Fakat ne kadar korunulduğumuzu düşünsekte bazı istisnalara örnek olmamak için en başta bizlerin dikkat etmesi gerekir.Özellikle de çocuklarımızı zararlı internet içeriklerinden korumalı ve güvenilirliğine emin olmadığımız hiçbir siteye kişisel bilgilerimizi vermemeliyiz.

Günümüzde sosyal medyanın yaygınlaşması ve yoğun kullanılması sebebi ile kişiler birbirlerine oldukça kolay bir şekilde hakaret içeren mesajlar gönderebilmektedir.Birçok kullanıcının anonim hesaplar ile kendilerini koruyup bizleri rahatsız edebilmektedir.Kişisel verilerin ele geçirilmesi banka hesaplarımızın ele geçirilmesi de siber suçlara örnek olarak da gösterilebilir.

PEKİ BU SALDIRILARI KİMLER YAPIYOR?

Belkide hepimizin bir ara merak saldığı kişiler hackerlar. Evet bu saldırıların birçoğu kötü niyetli hackerlardır. Kötü niyetli diyorum çünkü devlet yararına çalışan hackerlar da mevcuttur. Hatta bazıları özel olarak tutulup bankaların korumasını üstlenmektedir. Dünya çapında birçok hacker bulunabilir ve bazen bu işi sadece eğlence amacı işi için de yapanlar mevcuttur çünkü yapmak için sadece bir bilgisayar sahibi olmak yeterlidir.

SİBER SALDIRILARIN CEZALARI

Siber saldırı bilişim suçları olarak da karşımıza çıkabilir. Bilişim suçları cezaları Türk Ceza Kanununda düzenlenmiş olup adli para ve hapis cezasına varacak kadar karşımıza çıkar.Ancak siber suç cezaları her suç için farklı olarak düzenlenmiştir.

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Keşfediyoruz ! Uzayın Derinliği: Kara Delik

Bir Sonraki İçerik

Yapay Zeka Nedir ? Hangi Seviyede ?

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir