Parizyen Kadını Nasıl Giyinir?

Parizyen kadını//Parizyen stili, Fransız bilhassa Parisli kadınların giyim ve yaşam tarzlarını ifade eden bir kavram. Bildiğiniz üzere Paris, modanın başkenti. Ve yaklaşık yedinci yüzyıldan bu yana modaya hizmet vermiş bir şehir. Bu sebeple Paris kadını, yüzyılların şekillendirmiş olduğu bir moda kültürüne sahip. Neredeyse genlerine işlemiş bir tarzı aynı zamanda bütün dünyayı kendine hayran eden letafeti var. Her ne kadar “Parizyen olunmaz; Parizyen doğulur” denilse de buna katılmayanlar hayli çoğunlukta. Ben de onlardan biriyim. Pek tabiki Paris moda anlayışını stilimize uyarlayabilir; bazen Parizyen kadını olabiliriz;-)

Breton desen giy.
Breton, yatay çizgilerden oluşan bir desen. Coco Chanel’in Fransız hatta dünya kadınına en büyük mirası. Önce o giydi sonrasını biliyorsunuz; adete pattttladı gitti. Fransız kadını, breton deseni sık sık kullanılır. Bu desenle sade ve şık kombinlere imza atar.


Lady Moriarty

Erkek gardırobundan çalınan parçaları giy.
Hani erkek gardırobundan kadınlara transfer olan parçalar vardı. Hatırlarsınız boyfriend gömlek ve jean; erkek pantolonu; erkek ayakkabısı loafer; tuxedo… İşte o devrim niteliğindeki transfer de Fransız kadınının payı büyük. Paris kadını, bütün bunları severek giyer. Yeri gelir erkek gömleğini şık bir kalem etek ile giyer. Yeri gelir paletli, şıkır şıkır bir bluzu erkek pantolonuyla giyer.

Rock N Roll ile feminen stili harmanlayın.
Ne feminen tarzdan vazgeçer ne de rahatlığı/asiliği öncüleyen rock n roll’dan vazgeçer. Hal böyle olunca Parisli kadın, bu iki stili karıştırmayı sever. Paris sokaklarında rock t-shirtün üstüne inci ya da pırlanta kolye takan Parizyenlar görebilirsiniz.

Tuxedo takım ile spor ayakkabı giy.
Parisli stil kadını, ultra resmi smokin ceket ile Converse olmadı New Balance spor ayakkabı giyebilir. Öyleyse takım elbiseyi sneaker ile tamamlayarak Parizyen stilini yakalayabilirsiniz.

Ünlü Fransız ikon İnes De La Fressange’nın Parisian Chic adlı kitabını oku.
Doğrusu incelemek istediğim kitaplar arasında. Araştırmalarıma göre Parisli kadının yaşam tarzını anlatıyormuş. Bol fotoğraflı bir kitap. Merak edenler inceleyebilir.


Lady Moriarty

Parisli blogger Lady Moriarty takip et.
Ne kadar da anlatsam bir yere kadar. Paris’te yeşeren bir bloggerdan daha iyi tarifleyemem sanırım. Bu yüzden Lady Moriarty‘nin stil güncesinden ilham alabilirsiniz.

Görseller:Pinterest

Kaynak : Vogue Is Art

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Kışın Tulum/Salopet Nasıl Giyilir?

Bir Sonraki İçerik

Siyah Salamura Tipi Zeytin Nasıl Yapılır?

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir