Oyun teknolojisi nereye gidiyor ?

Birçoğumuzu saatlerce kendisine bağlayan, evde işte okulda mobil sektörüne girmesi ile de her yerde elimizin altında yaşlı, genç, çocuk hepimizi ilgilendiren teknoloji, Oyun teknolojisi.

Bir zamanlar sadece eğlenmek veya zaman geçirmek için kullandığımız bu teknoloji şimdilerde E-spor gibi sektörlerin de ortaya çıkması ile bu teknoloji finansal olarak da milyarlarca doları buldu. Birçoğumuzun hayatına atari olarak ortaya atılan bu teknoloji günümüz dünyasının değişimi ile şimdilerde akıllı telefonlarımıza yani cebimize kadar girerek bizi daha da etkisi altına almayı başardı. PC,akıllı telefonlar,playstation gibi platformlara sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik de eklenince bambaşka bir şekle giren oyun sektörü bizleri her geçen gün daha da şaşırtmaya başladı.

Özellikle günümüzde mobil oyun sektörünün gelişimi ulaşılabilirliğinin kolay olmasından dolayı oldukça çok tercih ediliyor. Hatta bu sebeple akıllı telefonların dahi yapısı değişmekte ve daha performanslı hale getirilmektedir. Böylece oyun teknolojisinin çok daha ciddiye alınması gerektiği çok daha aşikar olarak ortaya çıkıyor. Oyunlar oyun olmaktan çımaya başladı da diyebiliriz.
Bu kadar büyümesini bize zararı var mı diye sorarsanız eğer her şeyde olduğu gibi bununda fazlası zarar verecektir bizlere. Çocuklarımızı psikolojik olarak etkilediğini hepimiz biliyoruz ki bu durum bazen çok korkunç bir hale gelip çocuklarımızın hayatına dahi son verebiliyor.

OYUNLAR NASIL OLUŞTURULUYOR?

En temele baktığımızda bir oyunun oluşturulması öncelikle bir dile dayanmaktadır.Yani yazılım , günümüzde java, c# ve benzeri olmak üzere bir çok dil kullanılmaktadır.Öncelikle bir yazılımcı tarafından her ayrıntısına kadar yazılan yazılımlar resimler ile de birleştirilerek sanal ortama atılıyor. Başlarda Beta-test aşamasına giren yazılım daha sonra yapılan düzelmeler doğrultusunda kamuoyuna sunuluyor.Fark ettiyseniz oyun demek yerine yazılım dedim aslında bizim sanal ortamda oyun diye tabir ettiğimiz bütün her şey her uygulama yazılımdan ibarettir. Bu yazılımın ne dışına çıkabilir ne de kendisini yenileyebilir.Yenileme süreci sadece güncellemeler ile gerçekleştirilebilir.

Yani aslında güncelleme dediğimiz şey de projeye eklenen ek yazılımdır.Günümüzde en çok sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğe önem veriliyor ki VR Gözlükler bunlara en güzel örnek olarak verilebilir.

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

CSS ile yazı şekillendirme

Bir Sonraki İçerik

Kağıt Nasıl Yapılır ?

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir