Kızıl Gezegen Mars da Yaşam Var Mı?

Kızıl gezegen Mars, diğer gezegenler arasında Güneş’e en yakın dördüncü gezegendir. Kızıl görünmesinden kaynaklı olarak ve eski roma tanrıçası Ares’in adından esinlenerek ve renginin özelliğinden olsa gerek bu adı almıştır. Mars, gezegenler arasında Dünya’dan sonra yaşama imkânı olması nedeniyle bilim adamları ve NASA tarafından araştırmalara konu olmuştur. Araştırma yapılmasına neden olan şey ise öncesinde tamamen hayal ürünüyken bu hayal ürünlerine bilim kurgu romanları, sinema filmlerinin eklenmesidir. Bu sayede Mars daha da merak konusu haline gelmiştir. Giovanni Schiaparelli tarafından yapılan gözlemlerde canali dediği çizgilerden ve olukların tespiti sonucunda umutlar daha da artırmıştır. Ancak sonrasında bu oluşumların sadece optik yanılma olduğu görülmüştür.

Mars’ın Dünya ile Benzerlikleri

Yapılan bilimsel araştırmalarla birlikte Dünya ile benzer noktalarının birden çok olması bilim adamlarını araştırmaya iten nedenler arasındadır. Nitekim Mars’ta yer çekiminin olması, güneşin gözükme süresi, buz kütlelerinin olması ve kütlelerin altında su olmasının büyük etkisi vardır. Bunun yanında Mars’ta Dünya’daki gibi mevsimler vardır ancak bu mevsimlerin süresi Dünya’ya oranla daha uzun sürmektedir. Nitekim bu mevsimler arası sıcaklık farkları çok büyüktür. Kürenin yarısı çok soğuk iken yarısı çok sıcak olabilmektedir. Yıl kavramını ise Dünya kapsamındaki gün üzerinden hesaplandığında 686 gün anlamak gerekir. Dünya’yı büyük oranda etkileyen, yer çekimini sağlayan Dünya uydusu Ay gibi Mars’ın iki uydusu vardır: Phobos ve Deimos.

Marsa Yerleşme Çabaları

Dünya’ya benzer özellikleri sayesinde bilim insanlarınca yapılan bu araştırmalar dünya devletleri tarafından desteklenmektedir. Mars’tan hayat belirtisinin olup olmadığı yönünde örnekler alınıp deneyler yapılmaya devam etmektedir. Anlaşılan o ki insanlık tarihi bir adım ötesine hazırlanıp ülkeler arası taşınmayla kalmayıp artık gezegenler arasında insan taşımacılığı yapmayı planlamaktadır. Nitekim son zamanlarda Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yürütülen proje kapsamında gelecek 100 yıl içinde koloni kurma planlaması yapılmaktadır. Bu proje Mini Kent olarak adlandırılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde her ne kadar insanlık umutlansa da insanlığın Mars’a gitmesi için önemli etken olan oksijenin olmaması ve radyasyon oranının fazla olması nedeniyle kanser olama riskinin yüksek olmasından dolayı bir süre daha Mars’a gitmenin ertelenmesini gerektirmektedir.

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Kara Delik Fotoğrafı Nasıl Çekildi ?

Bir Sonraki İçerik

Keşfediyoruz ! Uzayın Derinliği: Kara Delik

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir