Keşfediyoruz ! Uzayın Derinliği: Kara Delik

Günümüzde popüler hale gelen, merak konusu kara deliği ele alırsak, kara delikler ilk kez Newton’un Evrensel Çekim Kanunu’yla gündeme geldi. Ancak dönemin koşullarından ve tarihin kafa yorduğu başka şeylerden dolayı bilim camiası tarafından bu kuram üzerinde çok durulmadı.

İlerleyen zamanla birlikte 20.yy ‘da Albert Einstein tarafından İzafiyet Kuramı çerçevesinde tekrar ele alındı. Ancak Einstein ’in geliştirdiği kuramla birlikte az da olsa ilerleme kaydedilmiştir. Ancak henüz adı kara delik olmayan, aslında yıldız olan duman kütlelerine adını veren 1960 yıllarda Amerikalı fizikçi John Wheeler oldu.

Karadeliğin Oluşması

Kara deliğin ne olduğuna bakılacak olursa; sadece yıldızlarda olan ve kara yoğunluktan ötürü çöküntü oluşmasıdır. Derin ve çekim gücü oldukça kuvvetli olan ve Dünya’nın yer çekimiyle dahi karşılaştırma imkânı olmayan sıra dışı bir astronomik olaydır. Çekimi o kadar kuvvetlidir ki önünde ne varsa, buna yıldızların ışıkları da dahil vakum gibi içine çeker. Çekim gücüyle beraber bu bulut kütlesi çok hızlı döner. İçinde dönen maddelerin birbirine sürtünmesi sonucunda ortaya çıkan enerji kütlesi sayesinde enerji ısı ve ışık haline gelir. Kara deliğin olağan üstü özelliğini yanında onu değerli kılan bazı nedenler vardır.

Her şeyi yutabilecek seviyede çekim gücünün olmasının yanı sıra galaksinin oluşmasına da örnekler sunar. Nasıl ki Big Bang‘dan sonra evrenin oluştuğu yönünde görüşler varsa kara delik evrenin oluşmasında fizik ve astronomi bilim ve tarihine oldukça yön vermektedir.

Sadece Teoride Olan Kara Deliğin Kanıtlanması

Günümüze kadar sadece teoride kalan bu güç, çağımızın son zamanlarında birden çok bilim kurgu filmleriyle daha da gün yüzüne çıkmıştır. Fakat bu zamana kadar gözle görülür bir somut görsel ele geçmemişti. Bilim adamlarının çalışmaları sonuç vermiştir ve son günlerde oldukça gündem haline gelen kara deliğin fotoğrafları yakalanmış ve yayınlanmıştır. Event Harizon Teleskopu adını alan teleskop sayesinde bugün Stephan Hawking’in çığır açan çalışmalarında bahsettiği kuramın gerçekliği kanıtlanmıştır.  Görüleceği üzere, bu kütleye kara delik ismi verilmiştir ancak gerçekte kara delik olmayıp ışık ve ısı kütlesi olduğu görüntülenmiştir. Bu başarıya ulaşmayı sağlayan teleskop, dünya çapında gerçekleştirilen iş birliği sayesinde başarıyla yapılmıştır. Bilimin ve tarihin bu büyük başarıyla birlikte evrenin dış dünyasına bir adım daha yaklaşılmıştır.

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Kızıl Gezegen Mars da Yaşam Var Mı?

Bir Sonraki İçerik

Siber Saldırılar ve Siber Güvenlik Hakkında Her Şey !

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir