Kara Delik Fotoğrafı Nasıl Çekildi ?

Öncelikle böylesine uzak bir noktada olan cisimleri bizlerin de kullandığı optik kameralar ile çekilmediğini bilmemiz gerekir. Uzay çağında bulunduğumuz bu dönemde bilim adamları bu fotoğrafları elde etmek için radyo teleskoplarını kullanıyorlar.

Bir diğer konu da bu fotoğrafı kaç teleskobun çektiğidir. Elbette ki bu uzaklıkta bulunan kara deliğin fotoğrafını birden fazla teleskop çekmiştir. İşte bu yüzden Event Horizon projesi adı altında Dünyayı çevreleyecek şekilde sanal bir teleskop oluşturuldu. Hawaii, Meksika, İspanya, Arizona, Antartika ve Şili gibi Dünyanın farklı bölgelerinde bulunan ve yüksek konumlarda yer alan 8 radyo teleskobu tek bir teleskop gibi çalıştırılarak görüntü elde edilmiştir. Event Horizon ise bu teleskoplara verilen genel bir isimdir.

Fotoğrafın oluşturulma esnasında 8 radyo teleskobu eş zamanlı olarak kara deliğe çevirildi. Bu aşamada çok büyük boyutlarda veriler elde edilmiş oldu ki bu veriler 5 petabayta (yaklaşık 5 milyon gigabayt)  kadar çıktı.

ASLINDA FOTOĞRAF KARA DELİĞE AİT DEĞİL!!!

Evet yanlış duymadınız fotoğraf kara deliğe ait değil. Hepimizin kafasını karıştıran bir husus vardı aslında nasıl olur da belli bir rengi veya sınırı olmayan, olsa da göremeyeceğimiz bir biçimde olan kara deliğin fotoğrafı nasıl çekildi? İşte bu durumda bilim adamları bizi şu şekilde aydınlatmış oldular: Aslında çekilen fotoğraf kara deliğe ait değil. Kara deliğin yutmak üzere olduğu parçaların veya parçacıkların gönderdiği veriler incelenerek, kara deliğin sınırları belirlenmiş oldu…

GÖRÜNTÜYÜ ELDE ETMEK 2 YIL SÜRDÜ

Event Horizon teleskoplarının aynı anda görüntüyü elde edebilmesi ve bizlere sunabilmesi için uygun hava koşullarının sağlanması gerekiyordu. Bu sebepten dolayıda fotoğraf uzun bir zamanda ancak çekilebilmişti. Ayrıca Antartika gibi yerden elde edilmiş olan verilerin de merkeze ulaşması uzun zaman almıştı.

Her ne şartlarda olursa olsun kara deliğin fotoğrafının çekilmiş olması günümüz teknolojisi için çok büyük bir başarı sayılmış ve bizlerin de bu konuda beklentilerini arttırmayı başarmıştır.Gelecekte daha net ve daha çok kara deliğin fotoğraflarının çekilebilmesi bizler için daha da mümkün hale gelecektir.

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Geri Dönüşüm Hayat Kurtarır !

Bir Sonraki İçerik

Kızıl Gezegen Mars da Yaşam Var Mı?

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir