Kağıt Nasıl Yapılır ?

Kâğıt üretimi ülkemizde ilk olarak 15.yy’da Kâğıthane’de yapılmıştır. Cumhuriyetin ilanıyla bu üretim merkezlerinin de sayısı artmıştır.

Kâğıt Hamurunun Üretimi
Kimyasal ve mekanik olmak üzere iki çeşit hamur oluşturma yöntemi vardır. Mekanik üretim ile nispeten daha düşük kalitede olan kâğıt üretimi yapılır. Mekanik üretimde daha çok yaprak dökmeyen ağaçlar tercih edilir. Bunun için ağaçlar kesilir ve kütük haline getirilir. Kabukları soyulur. Bir öğütücüde ufaltılır. Bu parçalama işlemi ise su ile yapılmaktadır.

Öğütücüye verilen su miktarı az olursa parçalar büyük kalır. Parçalar ne kadar ufak ise kalite o kadar iyi olur. Odun parçaları ile sudan olan karışıma kâğıt hamuru denmektedir. Bu karışım birden fazla şekilde elden geçirilerek ufaltılmaktadır. Daha sonra ise fazla su makineyle atılır.

Kimyasal pişirme yönteminde ise diğer yöntemde olduğu gibi küçük parçalara ayrılır. Aralarındaki fark ise bu yöntemde su yerine kimyasal maddenin kullanılmasıdır. Bu durumda istenmeyen maddeler daha çok uzaklaştırılarak daha kaliteli bir hamur elde edilir. Kimyasal yöntemde zararlı maddenin uzaklaştırılması için yıkama işlemi yapılır. Bu işlemi yaparken elekler kullanılır. Günümüzde ise merkezkaç makinalar kullanılmaktadır.

Hamur yıkandıktan sonra ise türüne göre ağartma işlemi uygulanır. Ağartma şerbetinin eklenmesiyle başlayıp birçok işlemden oluşur ağartma işlemi. Kimyasal pişirme yöntemiyle hazırlanan bu kâğıt hamurlarına dövme işlemi uygulanır. Dövme işlemi ile lifler incelir ve yüzey alanı 4-6 kat artar. Dövme sırasında ise hamura çeşitli boya ve maddeler katılabilir. Dolgu maddeleri eklenebilir. Bu dolgu maddelerinin eklenmesiyle birçok özellik iyileştirilmiş olunur.

Kâğıdın su etkisiyle yırtılmasını önlemek için hamura reçine katılır. Kâğıtlara renk vermek için ise boyalar eklenmektedir.
Kâğıt üretiminde kullanılmış olunan makine Fourdriniert’dir. Bu makinada kâğıda keçe parçalarının üzerinde şekil verilir. Son işlemler ise elle yapılır. Modern olan makinalarda ise süreç seyreltik hamur ile başlar.

Kurutma ise uçtaki bobinlerde biter. Hamur sonsuz bir bant üzerine verilir. Kâğıt ızgara üzerinden bir çift olan merdaneyle ayrılır. Kâğıt makinanın kuru yanına geçer ve su oranı iyice azaltılır.

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Oyun teknolojisi nereye gidiyor ?

Bir Sonraki İçerik

İnşaat Nasıl Yapılır ?

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir