Geri Dönüşüm Hayat Kurtarır !

Dünyada nüfus sayısının artması, atık maddelerin çoğalması, bilinçsiz nesil yetişmesi küresel iklim şartlarının değişmesinde büyük etkendir. Değişen bu koşullar sadece biz insanların değil diğer canlılarında hayatında risk barındırmaktadır. İklim şartlarının değişmesine neden olan bilinçsiz birçok madde tüketimi ekosistemi alt üst etmektedir. Geri dönüşüme gitmeyip çevreyi kirleten bu atıklar, toprakta çözünmesi uzun zaman alan maddelerdir.

Ortadan kaybolması o kadar zordur ki artık okyanuslar, denizlerde canlıların yaşayacak hayat alanları kalmamıştır. Atık maddelerin artması çevreye olan zararların yanı sıra sağlığı da olumsuz etkilemektedir. Kanser olan insan sayısı gün geçtikçe artmakta, hayvan türlerinin sayısı azalmaktadır. Bundan dolayı dünya ülkeleri insanlığın bilinçlenmesi adına geri dönüşüm kapsamında projeler yürütseler de atık madde artmasına engel olamamışlardır.

Bundan ötürü ülkeler farklı politikalar belirlemişlerdir. Plastik poşetlerin para ile satılması gibi.  Bu sayede geri dönüşüm ile sağlanamayan azalma belirlenen politikalar ile fayda göstermiştir. Dünya genelinde %60 gibi bir oranda poşet kullanımı azalmıştır.

Doğal Yaşam İçin Geri Dönüşümün Önemi

Küresel ısınmanın önüne geçilmesi, atık maddelerin tekrar kullanılacak hale gelmesi ve doğaya zarar vermeden bu atıkları kullanabilir hale getirmek mümkündür. Hem bu sayede ağaçlar, doğa ve hayvanlar zarar görmemiş hem de sağlıklı nesiller yetiştirilmiş olacaktır. Nitekim bu başarıyı gelişmiş ülkelerden İsviçre 1980’lerde ülkesinde olayın ciddiyetini fark etmiş ve tez elden çalışmalara başlamıştır. Ülkesindeki insanların olayın ciddiyetini kavrayabilmeleri için geri dönüşüm kutularını maddelerin niteliğine göre ayırıp elindeki maddeleri ilgili bölümlere atmayanları cezalandırmıştır. Bu uygulama sayesinde büyük ölçüde başarı sağlanmış, ciddi bir oranda geri dönüşüm sağlanarak atık ürünler tekrar kullanılır hale getirilmiştir.

Doğal Yaşam İçin Geri Dönüşümün Önemi

Geri dönüşüm sayesinde atık maddelerin artmasına engel olunması yanında doğal kaynak korunmuş olacak, hayvan nesli azalmamış, ekonomiye gelir sağlanmış olacaktır. Bu nedenlerle konuyu daha derine indirgeyebilmek için devletlerin nesilleri bilgilendirme hususunda yeni projelere yollarını açmaları gerekmektedir. Ülkemizde bu konu ile ilgili çeşitli kurumların desteği ile ülkenin her bir köşesine bu bilinç yerleştirilmeye çalışılmıştır ve devlet gerekli yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Geleceğe güvenle ve sağlıkla erişebilmek için ve temiz bir dünya için geri dönüşüm bilincini edinmeli gelecek nesle aktarmalıyız.

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Çikolata Nasıl Yapılır ?

Bir Sonraki İçerik

Kara Delik Fotoğrafı Nasıl Çekildi ?

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir