Gemi Nasıl Yapılır?

Bir geminin yapılması büyük bir ince hesap ve plan ister. Binlerce tonluk gemiyi denizde tutmak gerçekten kolay bir iş değildir. Tekneyi büyük bir hızla çalıştırabilmek ve deniz üzerinde tutmak büyük bir başarıdır. 100 yıl öncesine kadar bir gemiyi deniz üzerinde tutmak imkânsız gibi gözükürdü. Hele ki Atlas Okyanusunu geçebilecek bir gemi yapmak daha da zor gözükürdü. 18.yy’da yaşayan insanlar günümüz gemilerini görse şaşkınlıklarını gizleyemezlerdi.

Orta büyüklükte bir geminin oluşturulabilmesi için yüzlerce işçi çalışmaktadır. Omurga kısmının kızağa konmasından birçok işlem insanları hayrete düşürür. Gemi yapımı oldukça karışık bir iştir. Büyük bir teknik bilgi gerektirir. Tesadüf eseri hiçbir şey olmaz. Gemi yapılmaya başlamadan önce resimler çizilir ve ince hesaplar yapılır. Gemi maketleri denizde denemeye tabi tutulur. Elde edilen sonuçlara göre planda değişiklik yapılır.

Günümüzde ise gemiler levhalar ve çelik potrelden yapılır. İlk yapılan iş çelikten olan omurganın kızağa konması işlemidir. Tekne iskeletini meydana getiren omurga birbirine eklenmiş düz ve kalın potrellerden yapılır. Kaburgalar omurgaya bağlanır. Kaburgalarda birbirlerine yan omurgalarla birleştirilip tutturulur. Güverte döşemelerinin iyi bir şekilde döşenebilmesi için kaburganın üst uç kısmına dayatılan ve kemere adıyla adlandırılan enine potrellerin bağlanmasıyla birlikte geminin iskeleti tamamlanmış olur. Bu aşamadan sonra geminin çelik levhalardan meydana gelmiş iç ve dış kaplamalar iskelet üzerine perçinlenir. Güvertenin döşemeleri döşenir. Bu aşamadan sonra geminin teknesi tamamlanmış ve denize indirilebilecek duruma gelinmiş olunur. Teknenin içi bu arada çelik levhalar ile birlikte bölmelere ayrılır. Bu bölmelerin arasına çelik kapılar konulur. Bir gemi kazası sonucunda bu kapılar kapatılır ve öbür bölgelere giriş olmasının önüne geçilmiş olunur.

Teknenin dış basınca en fazla uğrayacağı kısımlara en kalın olan çelik levhalar perçinlenir. Bu perçinlemeler hava basıncıyla çalışan ve otomatik olan çekiçlerle yapılır. Günümüzde gemi tekneleri planlanarak çeşitli atölyelerde önceden hazırlanmış olan ve tonlarca ağırlıkta olan teknenin bölümlerinin birbirine eklenmesiyle oluşur. Bu şekilde kızak fazlaca işgal edilmemiş ve tekne yapımında hız kazanılmış olunur.

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

İnşaat Nasıl Yapılır ?

Bir Sonraki İçerik

Çikolata Nasıl Yapılır ?

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir