Çikolata Nasıl Yapılır ?

Bilindiği üzere çikolata tropik kakao ağacının çekirdeğinden yapılır. Birçok tatlıda kullanılan çikolata çoğu kişi tarafından çok sevilen bir yiyecektir. Peki, çokça sevdiğinin bu yiyeceğin nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi?

İlk başta çikolatanın ham maddesi olan kakao üzerine konuşalım. Kakao ağacı 5 yaşına geldiğinde onun meyvelerinden faydalanır. Boyu 4 ila 10 metre arasında olan bu ağaç yılda iki kez ürün verir. Çok tohumlu olan bu meyve olgunlaştığında 35 cm kadar olmaktadır. Çikolata ve türevlerinin temel maddesi kakao çekirdeğidir. Kakao çekirdekleri bu ağacın üzerindeki küçük kavun şeklindeki meyvelerin içerisinde bulunur. Bu çekirdekler meyvenin içinde olan kakao tohum zarflarının içerisindedir. Her zarfın birinde yaklaşık 25-40 tane çekirdek bulunur. Beyaz veya açık mor renginde olurlar.

Kakao çekirdekleri iki gruba ayrılır. Bunlar base ve flavordur. Base tipi olanlar kuvvetli bir tada sahiptir. Acı bir tattadırlar. Bu çekirdekler ucuz olan ve kolay bulunabilen çekirdeklerdir. Flavor tipi olanlar ise üstün bir çikolata lezzeti oluşturan çekirdeklerdir. Miktarları azdır ve pahalıdırlar.

Dark chocolate sauce food photography recipe idea

Çikolata Üretimi

Çikolatanın ham maddesini tanıdıktan sonra şimdi gelelim nasıl üretildiğine. Etli olan bu meyvelerin içindeki çekirdekler meyveden çıkarılır ve muzun yaprağında mayalandırılır. Sonra ise güneşte kurutulur. Bu şekilde çekirdekler fabrikada işlenebilecek hale gelmiş olur. Fabrikaya gelen kakao çekirdekleri kavrulur ve öğütülür. Macun kıvamına gelen çekirdekler çikolata yapımına hazır hale gelir. Presleme işlemi ile de kakao ve kakao yağı elde edilmiş olunur.

Haighs Coporate

Kavrulan kakao çekirdekleri hamur haline getirilir. Şekerle karıştırılır. Tam bu aşamada kakao likörü, kakao yağı,  süt tozu ve şeker belirlene formüle göre karıştırılır. Sonra ise hamur bilyalı değirmen içerisinde düz bir hamur haline dönüştürülür. Çikolata ne kadar inceltilirse lezzeti o kadar iyi olur. Ardından çikolatayı yumuşatma için kakao yağı, vanilya ve lesitin yüksek bir sıcaklıkta karıştırılır. Bu sayede çikolata ağızda eriyebileceği bir kıvama gelir. Daha sonra oluşan bu karışım çeşitli kalıplara dökülür ve soğutulur. Katılaşan çikolatayı çıkarma için kalıp biraz ısıtılır. Bu aşamadan sonra çikolata elde edilmiş olunur.

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Gemi Nasıl Yapılır?

Bir Sonraki İçerik

Geri Dönüşüm Hayat Kurtarır !

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir