Bitcoin Fikri Nasıl Ortaya Çıktı ? Blockhain Nedir ?

BLOK ZİNCİRİ (Blockhain) NEDİR?

Dijital para birimi olarak bilinen Bitcoin’in temelini oluşturan blok zinciri sistemi , para transferinin birden fazla kaynaklar aracılığı ile onaylanması ilkesine dayanan bir oluşumdur.
Bitcoin, 2012’den bu yana kullanılan ve herkes tarafından destek gören kimsenin kontrolünde olmayan dijital bir para birimidir. Bitcoin sistemini bu zamana kadar ayakta tutan sistem ise blok zinciri (Blockchain) teknolojisidir. Son zamanlarda, teknoloji endüstrisinden pek çok farklı kuruluş bu teknoloji ile alakadar olmaya başladı ya da onların dikkatini çekmeyi başardı diyebiliriz.

PEKİ BLOK ZİNCİRİ NEDİR?
Bir blok zinciri, bir hesap girdisini ya da hesap hareketi kaydını temsil eden veri tabanıdır. Her hesap hareketi, gerçekliğini koruma altına almak amacı ile dijital olarak imzalanır ve kimse bu kayda erişim sağlayıp müdahalede bulunamaz. Böylece hem hesap defteri hem de içindeki hesap hareketleri güvence altına alınmış olur.

Sistemin güvenliğini sağlayan asıl olay da dijital hesapların bir ağ ya da altyapı üzerinde dağıtılmasıdır. Sisteme yeni bir hesap hareketi alındığında ya da mevcut olan bir hesap hareketi üzerinde değişiklik yapıldığı takdirde , altyapı üzerindeki tüm kayıtlarda belirli bir algoritma harekete geçerek bu yeni oluşturulmuş yeni kaydın doğruluğunu kontrol eder.

NEDEN BLOCKHAİN
Temel sebebi hızlı, güvenli ve kolay kullanıma sahip olması.

  • Bir otoriteye veya bir aracıya ihtiyaç duyulmaması hem maliyetleri düşürüyor hem de işlemleri olduğundan daha da fazla hızlandırıyor.
  • İşlemlerin pek çok hesap tarafından kontrol ediliyor olması ve onay sürecinin bütün hesapların izni dahilinde yapılıyor olması , sistemde sahtekarlık yapılması ihtimalini büyük ölçekte azaltmış oluyor.
  • Blok zinciri, bir varlığın hangi kaynaktan çıkıp hangi kişilerin hangi hesapların elinden geçip nereye ulaştıklarını takip etmek için en uygun platformlarından biri bile diyebiliriz.

Özellikle finans sektörünün bu altyapı ile internet dünyasında farkındalık yaratabileceği düşünülüyor. Ayrıca bahsedilen bu altyapı insanlara bir meslek dahi sunmuş durumda “blok zinciri geliştiricisi

Vesaire.NET

Bir Önceki İçerik

Google Stadia oyun konsollarını bitirecek mi?

Bir Sonraki İçerik

Otonom Araçlar Hangi Seviyede ?

Yorumunuzu Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir